Chcete si půjčit v nebankovním sektoru?

Možná i vy znáte situaci, kdy nutně potřebujete něco pořídit, a nedostává se vám financí. Nemluvíme nyní o případech nezodpovědného utrácení, ale o stavu, kdy vám do rozpočtu zasáhne nepředvídatelná událost. Těžko budete prát několik let v ruce z důvodu rozbité pračky a to už vůbec nemluvíme o pohromě v podobě ztráty zaměstnání nebo nenadálém úrazu.
A tak i ten, který se půjčkám brání, může náhle nějakou potřebovat. Na našem finančním trhu lze vybírat z bankovních a nebankovních půjček.

Jaký je rozdíl?

Nebankovní půjčky se od těch bankovních liší v podstatě jen minimálně. U seriózních nebankovních ústavů nehrozí žádná velká rizika, jak se někteří laici obávají. To, co vás může od půjčky z nebankovního sektoru odradit, je ale bezpochyby vyšší míra úrokové sazby. Toto opatření je kompenzováno vyšší šancí žadatele úvěr získat. V bankovním sektoru jsou totiž pravidla pro získání úvěru nastavena přísněji.

Má šanci na půjčku opravdu každý?

Ani při žádosti o půjčku u nebankovního subjektu nemůžete počítat s jistotou, že ji opravdu dostanete. Rozhodně si připravte potvrzení o svých příjmech a počítejte i s kontrolou své platební morálky v registru dlužníků. Může se stát, že nakonec dostanete půjčku nižší, než jste doufali, či dokonce bude vaše žádost zamítnuta zcela. Tak se stává zejména v případech, že není záruka toho, že byste požadovanou půjčku vůbec mohl splatit v rozumném časovém horizontu. Pokud se vám tedy toto nepovede prokázat, počítejte buď se zamítnutím žádosti, nebo s nabídkou úvěru nízkého a především s vysokou mírou úroků.

Jak to probíhá v praxi?

Můžete se věnovat hledání na internetu a realizovat žádost o půjčku i on-line, což je výraznou úsporou času. Preferujete-li osobní jednání, vezměte si s sebou průkaz totožnosti a doklad o pravidelném příjmu. Informujte se předem, zda konkrétní společnost nevyžaduje ještě další náležitosti. Nechte si před podepsáním smlouvy detailně vysvětlit veškeré položky a neukvapujte se s podpisem. Vše si řádně promyslete a v případě pochybností se neváhejte zeptat ještě jednou či kontaktovat finančního poradce.

Sdílet článek


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *