Co je americká hypotéka a kdy ji využijete?

Americká hypotéka je na českém finančním trhu poměrně mladý produkt. Objevuje se v nabídkách jak mnoha bank, tak i nebankovních společností. Americká hypotéka, jak už samotný název napovídá, k nám přišla z USA, kde je tento typ produktu znám jako Home Equity Loan. V dnešním článku se na americkou hypotéku a na její vlastnosti podíváme podrobněji.

Americká hypotéka má s klasickou hypotékou jednu stejnou vlastnosti. Je zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Ale rozdíl je hlavně v tom, že peníze, které vám budou poskytnuty v rámci americké hypotéky, můžete použít prakticky na cokoliv. Je výhodnější než neúčelové půjčky, protože nabízí nižší úrokovou sazbu než neúčelové půjčky, ale zároveň si můžete půjčit mnohem vyšší obnos peněz. Zpravidla banky nabízí až 75 % z hodnoty zastavené nemovitosti.

Výhody americké hypotéky

Pokud bychom měli uvést hlavní výhody americké hypotéky, pak mezi ně spadá možnost využití peněz na cokoliv, bez udání účelu. Nezáleží na tom, zda peníze použijete na rekonstrukci či výstavbu nemovitosti, nebo si koupíte své vysněné vozidlo. Důležité pro banku je, abyste svou půjčku spláceli, přičemž doba splatnosti je většinou až 20 let. Americká hypotéka se platí pravidelně v měsíčních splátkách. Navíc můžete nemovitost, s níž je americká hypotéka spojena, kdykoliv s americkou hypotékou prodat.

  • neúčelovost
  • dlouhá doba splatnosti
  • možnost prodat nemovitost i s americkou hypotékou

Kolik si můžete půjčit?

Jestliže si budete chtít půjčit peníze ve formě americké hypotéky, pak si můžete půjčit od 100 000 Kč. Maximální hodnota je ovlivněna výší LTV (Loan-To-Value). Většinou banky poskytují americkou hypotéku až do 75 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Doba splatnosti se pohybuje obecně od pěti do dvaceti let, ale je možné, že některé banky nabídnou dobu splatnosti i vyšší.

Co se týče úrokové sazby, tak ta se odvíjí od výše půjčené částky, výše měsíčních splátek a zvolené doby splatnosti. Ale většinou má americká hypotéka vyšší úrokovou sazbu než účelová hypotéka.

Sdílet článek


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *