Jak se vyhnout chybám při investování

Pokud přemýšlíte, jak zhodnotit co nejlépe své volné finanční prostředky, možná vás již napadla možnost investovat. Vhodnou investicí své úspory nejen zhodnotíte, ale v optimálním případě i citelně rozmnožíte. Není to ovšem tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Představa, že vezmete své volné finanční prostředky, vložíte je na jakýkoliv fond a posléze jen budete spokojeně sledovat, jak se peníze pěkně množí, je samozřejmě lichá. Tak jako všechno, z čeho mohou být tučné zisky, musí se i umění správně investovat ovládat. Pravděpodobně se vám nepovede stát se dokonalým investorem ze dne na den, následující rady však mohou dopomoci k minimalizaci rizik, která jsou se špatným přístupem k investování nutně spojena.

První věcí, kterou byste si měli rozmyslet, je stanovení investičního cíle a svého rizikového profilu.

Co to znamená?

  1. Na co chcete své výhodně investované peníze posléze použít? A kdy je budete potřebovat? Dobře si ujasněte, jaké máte plány. Chcete-li nechat peníze vydělávat delší dobu, protože je jednoznačně plánujete využít coby rezervu pro spokojené stáří, budete v jiné situaci, než ten, kdo si výhledově chce pořídit vlastní domeček nebo zajistit kvalitní vzdělání. Situace člověka, který chce takto zhodnocené peníze ještě dále investovat, je opět zcela jiná. Promyslete tedy, jaký časový horizont a jakou důležitost má pro vás konkrétní investice. Takový postup vám výrazně pomůže vybrat si z nabídky podílových fondů ten optimální.
  2. Jste ochotní takzvaně „jít do rizika“? Někteří investoři sází výhradně na stabilní a bezpečné investice, které sice svým zhodnocením nepřekvapí, ale na oplátku se investoři nemusejí stresovat vysokou mírou rizikovosti zvoleného fondu. Reálně nižší výnos je zde vykompenzován zárukou vyšší stability fondu. Oproti tomu ten, kdo se nebojí podstoupit riziko kolísání kupříkladu u akciového fondu, na tom může výrazně vydělat. Musí ale vědět, že změna v hodnotě portfolia může překročit i deset procent, a to bohužel v horším případě ne ve prospěch investora.
  3. Jaká je vaše investiční strategie? Tento bod trochu souvisí i s bodem prvním, v němž doporučujeme rozmyslet si své priority. Stejně naložte i s investiční strategií. Co je pro vás akceptovatelné a co je pro vás výhodnější? Dáte přednost dlouhodobému zhodnocování svých financí nebo potřebujete spíše pravidelný příjem? Je pochopitelné, že si představujte vysoký výnos, ale jste také ochotni podstoupit případná rizika? Právě akceptovatelná míra rizika spolu s rozumným požadavkem na výnos vám může výrazně napomoci vybrat si vhodný typ fondu pro svůj záměr.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *