Naučte děti finanční gramotnosti hrou. Řekneme vám, jak na to

ubytování Jedovnice

Hospodaření s penězi se v českých školách nevyučuje. Přitom jde o jednu z nejdůležitějších schopností, kterou jako dospělí potřebujeme každý den při rozhodování o transakcích a nakládání s rozpočtem. Chytře a zodpovědně hospodařit s penězi ale dle průzkumů umí spíše menší část populace. To často vede k zadlužení jednotlivce i celé rodiny. Jak tedy ve svých potomcích vypěstovat povědomí o hodnotě peněz a nutnosti spořit již od útlého věku přirozenou formou?

Škola hrou

Není nic lepšího, než místo teorie a mluvení ukázat problematiku na jednoduchých příkladech v praxi. Nemusíte pro vaši hru používat přímo reálné peníze, stačí situaci nasimulovat prostřednictvím hraček či deskových her. S většími dětmi ve školním věku si určitě užijete spoustu zábavy u her Monopoly či Dostihy a sázky. Strávíte spolu kvalitní rodinný čas, zabavíte sebe i ratolesti a kromě pouhého hraní můžete do hry zakomponovat i povídání o tom, proč je dobré např. ušetřit si na dražšího koně v koncové stáji a nevyhazovat barevné papírky za bělouška na startovní pozici.

Kapesné za odvedenou práci

Dávat kapesné? Ano, ale určitě nenastavujte speciální peněžní odměnu za běžné práce, které jsou samozřejmostí – domácí úklid (ale ani pěkný školní prospěch či vzorné chování) by neměl v dítěti vyvolat pocit, že dělá nadstandard, který musí být vždy zákonitě něčím odměněn. Tím nastavíte bič zejména na sebe a výchovná funkce se rovná nule. Pokud je vaše dítě zodpovědné, respektuje vás a plní své povinnosti tak, jak má, odměňujte ho raději fixně (měsíčně či na týdenní bázi). Nestanovujte konkrétní finanční částky na jednotlivé úkony, mohlo by se vám stát, že si vychytralý prepubescent spočítá, které domácí činnosti jsou pro něj výhodné a pro které se mu “nevyplatí” vstávat od počítače. A to už je špatně.

Umění dlouhodobě investovat

Pro menší dítka si Moravský kras připravil báječnou soutěž, která může být alegorií na problematiku dlouhodobých investic. Hra spočívá v postupném sbírání razítek, pro jejichž získání musíte investovat čas a energii plněním úkolů. Čím více nasbíráte razítek, tím hodnotnější vás na konci cesty čeká odměna v podobě hmotného dárku. Nejsou odměněny dílčí úkoly, a tím se děti učí najít trpělivost a vnímat potenciál budoucího zisku za dlouhodobě vynakládané úsilí.

Adekvátní skromnost

Mluvte s dětmi o rodinných financích už od raného věku, ačkoliv nemáte pocit, že by pro ně toto téma mohlo mít obsahově přínos. Děti jsou inteligentní a není radno je podceňovat. Informujte je o ceně výrobků i potravin, uvádějte ceny do souvislostí se slovy “levné” a “drahé”. Pojedete-li na výlet třeba právě do Moravského krasu, mluvte otevřeně o budgetu na dovolenou a třeba i různých úrovních ubytování. Vysvětlete jim, proč je lepší pro ubytování Jedovnice než turisticky předimenzované velké město, jako je Brno. Naťukněte, v čem je výhodnější zvolit pro ubytování chaty Jedovnice a proč je zbytečné platit za pětihvězdičkový hotel.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *