Co jste nevěděli o euru

Kurz eura

Kurz eura je prakticky denně vyhledávanou informací. Dokonce se o něj lidé zajímají více než o kurz forint nebo jiné měny. Důvod je prostý – právě euro je státním platidlem ve velké části zemí, a to proto, že se jedná o platidlo Evropské unie. A ta má několik desítek členů, jak víme. Ať už potřebujete změnit koruny na eura proto, že jedete na služební cestu či dovolenou, pojďte společně s námi odhalit několik zajímavostí o této měně, která se, možná, bude v budoucnu týkat také nás samotných. 

Až sedm různých velikostí

Věděli jste, že eurobankovky mají až sedm různých velikostí? Vyrábějí se dle nominální hodnoty bankovky. Díky různým velikostem se jednotlivé hodnoty bankovek od sebe hezky odlišují a jsou od sebe snadno rozeznatelné. A to je například skvělé pro nevidomé.

Kromě toho mají bankovky rovnou sedm názvů. Čili by se dalo říct, že co bankovka, to jiná velikost a jiný název. Nejnižší nominální hodnota se rovná pěti eurům, nejvyšší pak 500 eurům. 

Mapa Evropy na každé jedné bankovce

Co je taktéž velmi zajímavé, tak že se na každé jedné bankovce nachází mapa Evropy. Ta je vyobrazena na rubové straně. Celá fotografie byla zachycena pomocí satelitu. Co se však o této fotografii příliš neví je, že v době, kdy se snímek dělal, bylo zataženo, oblačno. Snímek je tak z velké části sestaven počítačem.

Počet hvězd se nemění

Mnoho lidí má za to, že počet hvězd, které sídlí ve znaku Evropské unie, symbolizují počet států, které jsou součástí této pomyslné evropské rodiny. Jenže ve skutečnosti nemá znak, respektive počet hvězd s počtem členských států nic do činění, a tak není pravdou, že se musí bankovky s každým přicházejícím nebo odchozím státem vyměňovat a tisknout znovu. 

Mimochodem, počet hvězd je zde brán jako symbol dokonalosti a harmonie. Je jich dohromady dvanáct, což je číslo, na které narážíme v mnoha kontextech. Je dvanáct měsíců v roce, dvanáct souhvězdí i dvanáct znamení zvěrokruhu.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *