Hodláte investovat? Položte si pár otázek.

V poslední době zažívá velký rozmach investování do podílových fondů. Zatímco před lety by pro řadového investora byl přístup do investičního světa v podstatě nemožný, dnes jde o běžnou záležitost, pomocí které zhodnocuje svůj kapitál obrovské množství lidí.
Právě jednoduchost přístupu a možnost vysokého zhodnocení kapitálu jsou tím, co investory na podílových fondech láká. Pokud tedy i vy přemýšlíte nad tím, jak naložit se svými penězi, zamyslete se nad tím, zda by právě investice do podílových fondů nemohla být tím, na čem pořádně vyděláte. Nemusíte se přitom obávat, že jde o výstřelek moderního světa financí. Obdobu podílových fondů znali holandští finančníci již v 18. století a Angličané dovedli podobu podílových fondů v podstatě do stavu, v jakém je známe dnes.

Přemýšlejte

To však samozřejmě neznamená, že nad investováním do podílového fondu nemusíte s odkazem na tradici vůbec přemýšlet. Ba právě naopak. Klaďte si otázky. Co je vaším cílem? Jak hodláte s výhodně rozmnoženým kapitálem naložit? Máte nějaký sen, který hodláte ale realizovat až v poměrně vzdálené budoucnosti, nebo budete peníze potřebovat rychleji? Či snad ještě ani nevíte a prostě jen nechcete, aby vaše peníze nečinně ležely na běžném účtu, když mohou jinde vydělávat? To vše si musíte promyslet.
Spolu s tím si položte otázku, zda jste ochotni podstoupit riziko více kolísajících fondů, které ovšem v ideálním případě nabízejí opravdu atraktivní zhodnocení kapitálu, nebo spíše vsadíte na jistotu konzervativnějších fondů. Ty budou zároveň vhodné i pro ty z vás, kteří očekáváte, že peníze budete chtít vybrat již za krátkou dobu. Ač se vám kupříkladu čtyři roky mohou zdát jako dlouhá doba, z hlediska investice to tak není. Dojde-li k poklesu na burze právě v období, kdy musíte peníze vybrat, může se stát, že ani zdaleka nebudete s výsledkem spokojeni.

Důležitý je styl

Nejen v běžném životě, ale i v investování musíte mít styl.
1. Preferujete klid, bezpečí a stabilitu? Stačí vám výnos o něco vyšší než v bance? V tom případě zaměřte svoji pozornost na konzervativnější investování.
2. Zajímá vás dlouhodobé zhodnocování kapitálu a nebojíte se využít očekávaného dlouhodobého růstového trendu rozvíjejících se ekonomik? Věnujte svoji pozornost fondům nabízejícím dlouhodobé zhodnocování investic.
3. Jste odvážní? Nebojíte si riskovat a být odměněni atraktivně vysokým výnosem z investice? Zaměřte se na dynamické akciové fondy.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *