Zaručený způsob investice – nákup nemovitosti. Pozor, ať nenaletíte!

V současné hospodářské situaci mnoho lidí vidí řešení pro ochranu svých peněz v jejich zodpovědném uložení. Odborníci doporučují jako jeden z jistých způsobů ochrany kapitálu investici do nemovitosti. Pokud se už rozhlížíte po okolí, měli byste mít na paměti, že ne každá realitní kancelář s vámi chce hrát fér hru. Nákup přímo od majitele nemovitosti s sebou ovšem také nese značná rizika, proto většina lidí obrací svoji pozornost k realitce coby zprostředkovateli celé transakce.
Porozhlédněte se, zda vámi vyhlédnutou nemovitost nabízí jen jedna realitka exkluzivně, či ji majitel nabídl i ostatním. Může se stát, že se cena bude značně lišit v závislosti na provizi.

Jak nenaletět?

1. Pečlivě vybírejte realitní kancelář
. Některé jsou známé svoji seriózností, jiné naopak nechvalně. Dejte na jednání makléře, které ledacos napoví. Větší realitní kanceláře mnohdy skýtají větší jistotu, byť i za cenu vyšší provize. Neodříkejte se referencí na internetu.
Samozřejmostí je to, že má realitka smlouvu o zprostředkování prodeje s majitelem nemovitosti. Vy trvejte na tom, že ji chcete vidět. Bez toho neskládejte žádnou zálohu a nenechte se ovlivnit ani otřepaným trikem o zájemcích, kteří netrpělivě čekají za vámi. Seriózní makléř na vás žádný nátlak vyvíjet nebude.

2. Nedejte jen na informace od makléře
. Máte-li vážný zájem o nemovitost, rozhodně se vyplatí přizvat o obhlídce odborníka z řad stavařů a toto pravidlo neplatí jen pro starší nemovitosti.
Zajímejte se o čerstvý výpis z katastru nemovitostí, hlídejte zejména, zda nevázne na nemovitosti zástavní či předkupní právo, věcné břemeno či tzv. „plomba“. Nezapomeňte zkontrolovat, kdo vlastní pozemek, na němž se nemovitost nachází, zajímejte se o nabývací titul vlastníka – současného majitele.
Svoji pozornost byste měli věnovat i nákladům na provoz nemovitosti, a to zejména v případě, že jde o byt. V tom případě ještě prohlédněte výpis z Obchodního rejstříku, zajímejte se o Stanovy vlastníků bytových jednotek a jde-li o družstevní byt, žádejte nájemní smlouvu – ta nahrazuje nabývací titul u jiných nemovitostí.

3. Realitka má právo požádat vás o zálohu v případě, že máte o nemovitost vážný zájem a nechcete, aby byla nabízena dalším zájemcům. Obvyklá sazba je okolo 5% z ceny nemovitosti. Lépe, než realitce, je ovšem svěřit tuto zálohu třetí osobě – tj. zpravidla notáři. Uvolněna pak bude až po ukončení obchodní transakce. Seriózní realitka vám toto bez problémů umožní. Trvá-li však na složení zálohy přímo na svůj účet, dejte si pozor, aby byla záloha vratná, dojde-li k problémům ze strany původního vlastníka. Pokud ovšem od smlouvy odstoupíte vy, nečekejte, že by vám záloha byla vrácena.

4. Uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí
, a to v případě, že budete potřebovat k financování hypotéku či jiný úvěr. Teprve po načerpání peněz pak dojde k podpisu kupní smlouvy, u družstevního bytu pak dohody o převodu členských práv a povinností.

5. Pozor při placení. Majitelem nemovitosti budete až po zápisu do katastru nemovitostí, což může trvat měsíc i déle.
Využijete služeb notáře a složte peníze u něj do úschovy s tím, že budou uvolněny až v okamžiku zápisu do katastru nemovitostí, čímž máte jistotu, že jste jejím majitelem.

6. Pozor na daň z nemovitosti
. Měl by ji uhradit prodávající, pokud tak však neučiní, dostanete se do pozice ručitele a finanční úřad bude daň vymáhat po vás! Trvejte na předložení dokladu o zaplacení.

7. Při předávání nemovitosti sepište předávací protokol.
Zásadní je nejen popis stavu nemovitosti, ale i záznam o stavu měřičů energií. Protokol podepíší obě strany.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *