Termínovaný vklad nebo spořící účet?

Lidé, kterým není lhostejný výhled do budoucnosti a situace jejich rodiny, by mi jistě dali zapravdu, že je nutné přemýšlet i nad vhodným uložením finančních prostředků a jejich optimálním zhodnocováním.
Nikdo z nás neví, co ho v životě potká, a mít malou či větší pravidelně zhodnocovanou rezervu se zkrátka vždycky hodit. Ať už hodláte tvořit finanční rezervu pro nepředvídatelné životní karamboly, či chcete mít pěknou hromádku peněz na splnění vytoužených přání, vždy se vyplatí vědět, kde a jak vhodně ušetřit.

Jednou z možností je i termínovaný vklad nebo spořící účet.

Dříve bylo poněkud nepříjemné, že se založením spořícího účtu obvykle ruku v ruce muselo jít i založení běžného účtu. Spořící účet byl pro běžné placení nepoužitelný, což už nyní neplatí. U současných produktů tohoto typu lze snadno platit jakékoliv výdaje. Ostražití však buďte v případě, že má váš spořící účet nadprůměrné zhodnocení vkladů. V takovém případě budete mít ve smlouvě i tzv. vázací dobu, při jejímž porušení můžete počítat se sankcemi zpravidla v podobě nezapočítání výhodných úroků.

Jak vybrat?

Jak spořící účet, tak i termínovaný vklad jsou produkty zcela bezpečné, protože máte zákonem garantováno pojištění všech svých vkladů. O peníze tedy de facto nelze přijít. Pečlivý výběr se ovšem vyplatí. Můžete si dovolit nechat peníze dlouhou dobu ležet mimo svůj dosah? Neomezuje vás vázací doba? Věnujte pozornost produktům, které vám v takovém případě zaručí sympaticky vysoký úrok.
Jsou vaše nadbytečné finance přece jen omezeny či si nejste jisti, jak bude vaše finanční situace vypadat za pár měsíců? V takovém případě je lépe smířit se s o něco nižším úrokem, zato však disponovat možností kdykoliv peníze z účtu vybrat bez jakýchkoliv sankcí. Samotné zřízení spořicího produktu není nijak složité a lze ho realizovat i on-line prostřednictvím internetu.

Nepleťte si termínovaný vklad se spořicím účtem

Oba zhodnocují vaše finance. Termínovaný vklad nabízí výrazně vyšší zhodnocení vkladu, uvědomte si však, že výběr peněz je předem určen na konkrétní termín a jeho porušení vám přinese citelné ztráty financí. Zároveň nelze používat termínovaného účtu pro běžný platební styk. Na tento typ účtu vkládáme jednorázovou vyšší částku peněz. Úroky jsou posléze závislé jak na výši vložných financí, tak i na době fixace a měně. V případě, že se chystáte zvolit termínovaný vklad, musíte být srozuměni i s 15-ti % daní a negativním vlivem inflace na výši úroků.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *