Co očekávat od leasingu

Slovo „leasing“ jistě slyšíte často. Víte však, co znamená? Měli byste to vědět, protože i vy můžete leasing někdy potřebovat. Stručně řečeno je leasing určitou formou úvěru. Často se tato metoda uplatňuje u nákupu aut, kde po podpisu smlouvy převezmete vůz, a dluh posléze pravidelnými splátkami umořujte, leasingem však lze financovat i jiné věci.

Úvěr nebo leasing?

Úvěr není to samé, co leasing. Pokud si již zmiňované auto pořídíte pomocí spotřebitelského úvěru, budete jeho vlastníkem vy. Pokud zvolíte financování pomocí leasingu, bude až do úplného vyrovnání dluhu majitelem vozu leasingová společnost.

Prvním typem leasingu je finanční leasing, jehož smyslem je zafinancovat klientovi vybranou věc. Po podpisu smlouvy a převzetí věci je vaším úkolem starat se o veškeré náležitosti spojené s pořízením věci, kterou stále splácíte. Ve smlouvě je stanovena cena, za níž posléze věc od leasingové společnosti odkoupíte. Zpravidla se jedná o bagatelní položku, kupříkladu jednu korunu a věc do vašeho vlastnictví přechází až po splacení poslední splátky.

Druhým typem leasingu je leasing operativní, který bychom mohli přirovnat k pronájmu. Veškeré náležitosti spojené s provozem a užíváním věci jsou záležitostí majitele – leasingové společnosti. Po předem stanovené době pronájmu lze leasing ukončit nebo vyměnit užívanou věc za novou. Tímto způsobem financují své potřeby většinou větší firmy, jelikož je tato forma leasingu výrazně dražší oproti finančnímu leasingu.

Výhody a nevýhody leasingu

Nespornou výhodou je snadné získání leasingu. Často lze věc na leasing pořídit bez jakýchkoliv formalit, dokládání příjmu nebo ručením další osobou či nemovitostí. Poskytovatel leasingu je stále vlastníkem věci, takže v případě nesplácení dlužníkem si vezme snadno svoji věc zpět.
Za nevýhodu může někdo považovat tzv. akontaci. Je to suma, kterou musíte předem složit, abyste mohl věc na leasing získat a její výše je zpravidla okolo 30% ceny zboží. Tato podmínka se netýká operativního leasingu. V současnosti však existují nabídky leasingových společností, které akontaci nepožadují ani u finančního leasingu.
Dalším nedostatkem může být situace, kdy chcete předčasně splatit leasing. Oproti vašemu očekávání to pro vás nemusí být výhodné, protože je za něj účtován nemalý poplatek. Samozřejmě musíte ve všech případech počítat s tím, že k leasingu se váží úroky, takže nikdy není tak výhodný, jako pořízení zboží v hotovosti.

Sdílet článek


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *