Je hypotéka i vaším řešením?

Každý dospělý člověk většinou touží po samostatném bydlení. Je celkem jedno, zda svoji budoucnost vidí v single životě, či je jeho snem velká rodina. Mnohdy totiž na zafinancování takového vlastního hnízdečka prostě scházejí finance. A pokud nedisponujete lukrativním zaměstnáním s výrazně nadstandardními příjmy, není ani naděje, že by se vaše přání v krátkém časovém horizontu mohlo naplnit. Vzhledem k tomu, že jen málokdo si chce šetřit do slamníku po celý život, aby poté, na prahu osmdesátky, konečně zrealizoval sen o vlastním bydlení, přichází ke slovu často hypotéka.

Jak na ni?

Již dopředu byste měli mít představu, kolik peněz potřebujete půjčit. I tak se ale může stát, že na zvolenou míru financí nedosáhnete. Banka se totiž bude pečlivě zajímat o vaši bonitu a hodnotu nemovitosti, kterou budete ručit. Bonitou rozumějte vaši schopnost úvěr na bydlení splácet, tudíž si připravte doklad o příjmech a případných dalších půjčkách. Znalec v oboru také posoudí, zda je hodnota vámi nabízené zástavy vyšší nebo alespoň na stejné úrovni, v jaké požadujete hypotéku.

Žádost je schválena, podepsal jsem smlouvu. Co když budu chtít změnu?

Přejeme vám, abyste se dostal do situace, kdy budete schopen doplatit celou hypotéku naráz a dluhu se tak zcela zbavit. Ovšem stát se může i to, že budete nucen nemovitost se zátěží hypotéky prodat. Dávejte si proto pozor na tzv. fixaci úrokové sazby, kterou každá smlouva obsahuje. Stručně řečeno je jí vymezeno období, v němž sice splatit hypotéku lze, ale neobejde se to bez sankcí. Vy proto sledujte konec fixace proto, abyste mohl buď doplatit celý zbytek, nebo snížit hypotéku jednorázovým vkladem.

Mohou se náhle změnit splátky?

Banka je po dobu fixace úrokové sazby povinna zachovat výši úroku tak, jak jste si ji sjednali. Poté však může klientovi nabídnout úrok v jiné, někdy vyšší a někdy nižší, výši. Je na vás, zda vás nabídka osloví, či raději zvolíte přechod k jiné bance.
Zvýšení celkové sumy, kterou pravidelně platíte za hypotéku, může mít na svědomí i zvýšení poplatků za vedení úvěrového účtu.

Buďte zodpovědní

Hypotéku si neberete na částku dvaceti tisíc. Je to závazek na velice dlouhou dobu, během níž se vaše osobní situace bude měnit a vyvíjet. Věnujte dost času rozumnému uvažování a hledání informací tak, aby zvolený typ a výše hypotéky byla ve vašich možnostech. Nenechte se ošálit mnohdy nevýhodnými reklamními akcemi, nehleďte jen na samotnou úrokovou sazbu – velmi důležité jsou i veškeré další poplatky a platby.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *