Kontokorent – řešení i pro vás

Zejména ti, kteří mají podobnou zkušenost, se mnou budou jistě souhlasit – sankce za nepovolené přečerpání běžného účtu je značně nepříjemná. A pokud se vám to už stalo, možná hledáte způsob, jak zabránit finančnímu dopadu takového omylu. Ten se ostatně může přihodit každému, kdo nemá na svém účtu nadbytek financí a žije takříkajíc od výplaty k výplatě. Stačí pak pozapomenout na jednu provedenou platbu, která snížila stav financí na vašem kontě a přečerpání je na světě.
Taková situace donutí člověka myslet na možnost rezervy na účtu. Není-li to možné zařídit jinak, bude pro vás možná ideálním řešením zřízení kontokorentu.
To eliminuje problémy, kdy kvůli několika korunám nepovoleného přečerpání zaplatíte tučnou sumu coby sankci, a zároveň vám poskytne uklidňující pocit, že kdyby nastal nenadálý výdaj, vy máte kam sáhnout.
Kontokorent vám umožní využívat peněžní prostředky zapůjčené bankou a vložené na váš účet. Můžete se setkat i s označením povolené přečerpání.

Chci ho

Jak na to? Podmínkou je vždy to, že již máte běžný účet. Poté budete o kontokorent muset požádat, a to u té samé banky, která váš běžný účet vede. Musíte však počítat s tím, že kontokorent se nezřizuje automaticky, ale až po uplynutí nějaké doby, kdy máte zřízen běžný účet, zpravidla se jedná o minimálně tříměsíční lhůtu. Poté má banka ještě několik dní na vyřízení vaší žádosti. Pokud bude schválena, je načerpání peněz již dílem okamžiku.

Nic není zadarmo

Při používání kontokorentu není situace totožná s tou, kdy využíváte své vlastní prostředky uložené na účtu. Čerpání kontokorentu je úročeno zpravidla 9-24% p.. K tomu je třeba počítat i s tzv. vyhlašovanou sazbou úroku, což znamená, že se v průběhu roku může úrok změnit v souvislosti se situací a změnami na finančním trhu. Samotná zřízení kontokorentu i žádost o něj je zdarma, co se však rozhodně nevyplatí, je přečerpání kontokorentu – zde je sazba opravdu vysoká, a to cca 30% p.a..
Nepleťte si kontokorent s úvěrem. Kontokorent se k dlouhodobému financování potřeb nehodí, na rozdíl od úvěru jde však o pružný produkt, kdy po splacení okamžitě načerpáváte finance až do limitu, v němž byl kontokorent smluvně sjednán.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *