Půjčka bez ručení – ano či ne?

Každému se může stát, že se ocitne v situaci, kdy se mu nedostává vlastních peněz k zajištění potřeb svých a své rodiny či k pořízení nějaké nezbytnosti. Často se do takové situace dostanou lidé po ztrátě zaměstnání, delší nemoci či jiné nečekané pohromě.Optimálním řešením by pochopitelně byla půjčka od někoho z rodiny či kamarádů. Výhodou bezpochyby je standardně bezúročnost takové přátelské výpomoci a mnohdy i pružnější domluva ohledně doby splácení, nevýhodou pak ale bývá narušení vztahů v případě, že má dlužník s navrácením peněz problémy, nebo dojde k situaci, že i věřitel se ocitne v potížích a potřebuje okamžitě peníze vrátit.

Mnoho lidí proto raději preferuje úvěr od některé z bankovních či nebankovních společností. Máte-li čím ručit a zároveň i jistotu, že jste schopni půjčku pravidelně splácet, nebudete mít asi při získávání úvěru větších problémů.

Půjčka bez ručení?

V současnosti jsou na finančním trhu  možnosti i pro ty, kteří nemají nic, čím by mohli za úvěr ručit. To je jistě výhodou, tento způsob má však i své nevýhody. Věřitel podstupuje riziko, které si kompenzuje vysokou úrokovou sazbou vázající se k úvěru.

Proto přemýšlejte zodpovědně, využijte i různé on-line úvěrové kalkulačky či služby finančních poradců tak, aby zvolený úvěr byl pro vás co nejvýhodnější. Nevrhejte se do úvěru jen proto, že si nejste schopni odepřít novou luxusní kabelku nebo atraktivní dovolenou. Peníze můžete použít také na studium, vysokou školu a podobně.

Jak na to?

Půjčky bez ručitele nejsou vázány na účel, půjčit si tedy můžete na cokoliv. Žádost o půjčku si může podat každý, musíte však počítat s tím, že může být schválena v nižší míře, nebo dokonce schválena nebude vůbec. Berte na vědomí, že rozumné je půjčit si pouze tolik peněz, kolik opravdu potřebujete a především jste schopni vrátit. Věřitel sice nemá v zástavě váš majetek, o ten však můžete lehce přijít, pokud úvěr nebudete řádně splácet a věřitel uplatní své zákonné právo na vymožení pohledávky.

Náš tip

V případě potíží se splácením nestrkejte hlavu do písku, ale okamžitě informujte věřitele. Mnohdy se situace vyřeší odloženou splátkou či změnou splátkového kalendáře. Nevíte-li si rady, využijete služeb finančních poradců, právníků nebo občanských poraden.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *