Bankovní spotřebitelské půjčky jsou za posledních 10 let nejvyšší

V současné době stouply úrokové roční sazby nad 15 % p.a., a tak banky nabízí půjčky s nejvyšší úrokovou sazbou za posledních deset let. Tuto statistiku uvedla Česká národní banka. Hlavním důvodem, proč se zdražily spotřebitelské půjčky, je rizikovost klientů, která je způsobena z neustávající recese ekonomiky a neustále rostoucí nezaměstnanosti.

Československá obchodní banka (ČSOB) nabízí úrokovou sazbu u svých spotřebitelských úvěrů stejnou již několik měsíců, což uvedla mluvčí bankovního ústavu Pavla Hávová. Také Česká spořitelna nijak neměnila výši úrokové sazby u svých úvěrů. U České spořitelny dostanou lepší úrokovou sazbu klienti, kteří mají dobrou platební minulost a dostatečně vysoký příjem. Také Raiffeisenbank nabízí půjčky svým klientům se stejnou úrokovou sazbou.

Podle odborníků dochází ke zvyšování úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů již několik let. Důvodem je, že lidé mají nízkou platební schopnost, jsou nezaměstnaní, a tak nemají dostatečně vysoký měsíční příjem. V současné době sice hypotéky nabízí nízkou úrokovou sazbu, která se pohybuje na historickém minimu, ale pro získání hypotéky potřebujete nemovitost pro její zajištění, což spousta lidí nemá.

Neúčelové a účelové půjčky

V současné době jsou na trhu k dostání půjčky účelové a neúčelové. Jestliže hledáte nižší úrokovou sazbu, je vhodné si požádat o účelovou půjčku, jako nabízí například AAA Auto na koupi automobilu. Preferujete-li však soukromí, je vhodné si požádat o neúčelovou půjčku.

U neúčelové půjčky je výhoda, že si můžete koupit cokoliv. Máte možnost si koupit nové matrace do své ložnice, luxusní dovolenou a spoustu dalších. Nabídka půjček je rozmanitá a banky se snaží přilákat klienty na své výhodné půjčky, ale ve výsledku vyjde půjčka nevýhodně. V reklamních kampaních totiž banky nastaví nejnižší možnou úrokovou sazbu, kterou můžete získat, ale u takových půjček jsou poměrně přísné podmínky, například krátká doba splatnosti, vysoké měsíční splátky apod.

Je proto potřeba se vždy dívat na to, jakou úrokovou sazbu nabídnou banku zrovna vám. A na základě vyhodnocení se pak rozhodnete, zda si půjčku sjednáte či nikoliv. Vybírejte půjčku s rozvahou.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *