Víte, co je RPSN?

Chystáte se vyřešit problémy s financemi pomocí hypotéky nebo úvěru? Sledujete reklamy, hledáte si informace na internetu a narážíte na zvláštní výraz „RPSN“? Nevíte, co znamená? Nebo – myslíte si, že víte, co znamená?
Podle různých výzkumů bank vyšlo najevo, že mnoho lidí se domnívá, že tato zkratka značí míru úrokové sazby nebo nějaké vnitřní hodnocení banky.
RPSN však zkráceně označuje roční procentní sazbu nákladů, jinými slovy označuje procenta z dlužné částky, která zaplatíte za běžný rok navíc v souvislosti s danou půjčkou. Do RPSN je promítají veškeré poplatky, které se k půjčce vážou.

Úrok nebo RPSN?

Zopakujme si, že RPSN není úrok. Úrok nezahrnuje žádné ostatní náklady banky, zatímco RPSN značí všechny náklady, které jsou s půjčkou spojené.
Úrok je samozřejmě tou nejvyšší položkou. RPSN dále může obsahovat:
– poplatek za uzavření smlouvy o úvěru
– poplatek za vedení a správu úvěru
– případně poplatek za vedení účtu
– poplatky za mezibankovní transakce
– pojištění, event.další individuální produkty


Pomocí RPSN porovnáme půjčky

RPSN na rozdíl od jiných kritérií ukazuje klientovi reálné a především veškeré náklady. Lze si tak snadno spočítat, o kolik zaplatíte u konkrétní banky navíc a vyhodnotit, která pro vás bude tou nejlepší.
Povinnost uvádět RPSN mají veškeré bankovní i nebankovní subjekty danou zákonem. Cílem je ochránit klienty a dát jim možnost, aby si sami porovnali výhodnost různých půjček.

Náš tip

Kromě samotné výše hodnoty RPSN se zajímejte i o to, z čeho se skládá. Může se totiž stát, že máte zájem kupříkladu o pojištění, které by samostatně bylo dražší, než je-li součástí úvěru a tedy i RPSN. Vyšší RPSN tedy v tomto konkrétním případě není nevýhodou, ale naopak výhodou.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *