Buďte ostražití při využívání on-line placení

Využívání možností internetu nám každodenně usnadňuje práci a šetří desítky minut času. Zejména úspora času a rychlost, s jakou lze vyřídit potřebné záležitosti on-line, je tím, co nás na práci s internetem láká. Bohužel však nejen nás, slušné lidi. Mnoho podvodníků již dokonale proniklo do tajů práce s internetem a dostalo se jim tak netušených možností, jak okrádat důvěřivé oběti. Vaše databáze a citlivá data tak vůbec nemusejí být v bezpečí. Každý den přibývá lidí okradených právě pomocí triků internetových pirátů.

Na co si mám dát pozor?

Často na první pohled vůbec nepojmete podezření. Prostě vám přijde e-mail z oblíbeného on-line shopu nebo „vaší“ banky. Většinou v něm bude ničím nepodezřelá žádost o aktualizaci vašich soukromých údajů, zejména dat z platební karty či přístupu na internetbanking, oblíbeným trikem jsou také všelijaké ankety. Vyhovíte-li, právě jste se stali obětí tzv. pishingu.
Další možností, jak naletět, je výběr podvodného internetového obchodu. Zákazník se obvykle naláká na neobvykle atraktivní slevy nebo jiné akční nabídky. Poté, předpokládaje, že standardně platí za nákup zboží, odešle své platební údaje rovnou podvodníkům. Sledujte proto vždy při nákupu na neznámém serveru prohlížeč a hlídejte si, kam je směrován. Přesměrování do jiné země by vás již mělo varovat. Pokud ne a budete mít smůlu, právě jste učinili svoji první zkušenost s pharmingem.

Co s tím?

Odborníci radí: vždy buďte obezřetní při nakládání s citlivými daty na internetu. Dávejte pozor při nákupech na neznámých nákupních portálech, zejména je-li jedinou možností platby platba bankovní kartou. Hlídejte si systém zabezpečení a plaťte kartou pouze v případech, kdy naleznete označení „Verified by VISA“. Taková platba je chráněna proti zneužití a ověřena systémem VISA.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *